Autotransfuzja przed CWSB

Autotransfuzja przed CWSB

Operacja CWSB jest operacją bardzo poważną, która zwykle trwa od jednej godziny do trzech. Ciało rozcięte jest na długości prawie dwudziestu centymetrów. W jej trakcie traci się sporo krwi. Z wypowiedzi chirurgów wynikało, że pacjent z reguły otrzymuje po operacji jedną lub dwie jednostki krwi. (Jednostkę należy rozumieć jako 450 mililitrów).

W przypadku operacji rewizyjnych (kolejna instalacja endoprotezy) pacjent otrzymuje z reguły trzy jednostki.

Najlepiej by było otrzymać swoją własną krew.

Zagadnienie czasu w autotransfuzji

Zgodnie z przepisami zdrowy mężczyzna może oddawać jednostkę krwi raz na dwa miesiące. Kobiety co trzy miesiące. Natomiast krew można przechowywać nie dłużej niż cztery tygodnie. W związku z tym wydaje się, że o pełnej autotransfuzji polegającej na oddaniu dwóch jednostek krwi przed operacją nie może być mowy.

Tym nie mniej w praktyce daje się to zrobić:

W porozumieniu z ortopedą przygotowującym mnie do operacji i lekarzami ze stacji krwiodawstwa oraz po wykonaniu odpowiednich badań krwi udało mi się dwukrotnie oddać krew. Po raz pierwszy na 24 dni przed operacją i po raz drugi na 13 dni przed operacją.

Jeden z anestezjologów przygotowujacych mnie do operacji stwierdził, że jestem nieco "zanemizowany" co jednak nie przeszkodziło w terminowym rozpoczęciu operacji. Bezpośrednio po niej otrzymałem obie jednostki mojej własnej krwi. Badanie hemoglobiny wykazało, że jest ona w normie - blisko dopuszczalnej dolnej granicy ale w normie!

Czy mogę oddać krew?

Kto może być dawcą krwi - określają specjalne przepisy. Na pytanie "Czy mogę oddać swą krew do autotransfuzji?" najlepiej odpowiedzą specjaliści z najbliższej stacji krwiodawstwa. Trzeba odnaleźć telefon takiej stacji i po prostu zadzwonić.

Udając się po raz pierwszy do stacji krwiodawstwa należy prócz skierowania przyjść z następującym badaniem krwi: HBS (Antygen wirusowego zapalenia wątroby). Wynik tego badania dopuszcza lub nie do autotransfuzji. Ja nie miałem tego badania i skończyło się to tym, że musiałem je zrobić we własnym zakresie (tzn nie dało się tego zrobić bezposrednio w stacji krwiodawstwa) i ponownie przyjść do stacji w dniu następnym.

W stacji krwiodawstwa

Krew oddaje się w stacji krwiodawstwa, do której należy się stawić ze skierowaniem od swego lekarza prowadzącego. Na skierowaniu tym musi być wyraźnie zaznaczone, że krew oddawana jest do autotransfuzji dla takiej to a takiej osoby oraz, że zabieg będzie wykonywany w dniu takim to a takim w takim to a takim szpitalu.

Przed każdym oddaniem krwi należy się dobrze "nawodnić". Należy zatem zarówno dzień wcześniej jak i w samym dniu oddawania krwi bardzo dużo pić. Nie jest polecana herbata! Dużo soków owocowych i wody. Krwi nie oddaje się naczczo - można zjeść lekkie śniadanie i... dużo pić!

Po oddaniu krwi

W całym okresie przedoperacyjnym, ze względu na oddawanie krwi i jej dalszą utratę podczas operacji warto przyjąć witaminy i mikroelementy po to by wspomóc organizm w odtwarzaniu utraconej krwi.

Zalecane jest przyjmowanie:

Żelaza

Kwasu foliowego

Witaminy C

W jaki sposób dostarczyć tych składników czy w postaci tabletek czy w postaci odpowiedniej diety - to należy ustalić z lekarzem. W każdej stacji krwiodawstwa taki lekarz jest i można z nim to zagadnienie omówić.

Dlaczego autotransfuzja jest lepsza?

Po pierwsze co swoje to swoje! Nikt nie zrobi lepiej mojej krwi niż ja sam!

Przy przetaczaniu krwi od innego dawcy istnieje nikłe, ale jednak istnieje, ryzyko zarażenia się jego chorobą np. AIDS. Wirus tej choroby może nie zostać wykryty w początkowym okresie choroby dawcy. Jeżeli nie możemy oddać własnej krwi nie ma co panikować - ryzyko zarażenia jest bardzo małe.